Energooszczędne systemy C.O.

Szeroki wybór asortymentu

about-img

Kotły na paliwo stałe

Spośród kotłów na paliwa stałe możemy wyróżnić kotły opalane węglem typu groszek lub biomasą, do której zaliczamy pellet, odpady drzewne i słomę. Każdy z nich ma swoje wady i zalety – przykładowo węgiel typu groszek, choć ma dużą kaloryczność opałową, nie zawsze będzie najlepszej jakości. Aby kocioł mógł działać poprawnie, paliwo musi spełniać określone wymogi. Suche grudki węgla o niskiej spiekalności pozostawiają po wypaleniu około 20% popiołu. Dodatkowo, aby kocioł był wydajny i emitował jak najmniej zanieczyszczeń, należy odpowiednio wyregulować cykl dostarczania kolejnych porcji paliwa. Ważne jest też ustawienie częstotliwości nadmuchu powietrza przez wentylator. W sprawnie działającym kotle kolejne porcje ekogroszku zapalają się od żaru na palenisku, a gdy ulegną całkowitemu spaleniu, są wypychane do popielnika.

Z kolei pellet jest paliwem, które w ostatnich latach zyskało na popularności za sprawą czystości, wygody i bardzo małej ilości popiołu – około 4% masy paliwa. W trakcie produkcji pelletu nie używa się sztucznych dodatków, dzięki temu jest on bardzo ekologiczny, a jego spalanie nie przyczynia się do tworzenia smogu. Ważną zaletą pelletu są jego właściwości użytkowe, jest łatwopalny, a do zapłonu wystarczy grzałka. Ma formę granulatu – od 6 do 8 mm długości – jest łatwy w transporcie i przechowywaniu. Najczęściej pakuje się go w worki o wadze od 10 kg do 20 kg. W przeciwieństwie do węgla typu groszek pellet jest paliwem certyfikowanym – świadectwem jego jakości są certyfikaty, np. DIN+, EN+ A1 i A2.

Pompy ciepła

Pompy ciepła produkują energie cieplną na zasadzie przemiany energii biorącej się z odnawialnych źródeł energii w tym przypadku z powietrza. Można je montować we wnętrzu budynku jak i na zewnątrz. Najczęściej wraz z pompą ciepła współpracuje system ogrzewania podłogowego.

W zależności od rodzaju pomp ciepła ich wygląd zewnętrzny będzie różny. Dla większości z nich jednostka wewnętrzna będzie przypominała wielkością i wyglądem lodówkę. Przy powietrznych pompach ciepła do jednostki wewnętrznej dołączona będzie jednostka zewnętrzna wyposażona w wentylator. Jej wygląd w większości przypadków porównywalny będzie do jednostek klimatyzatorów.

Pompy ciepła głównie znajdują swoje zastosowanie w nowych energooszczędnych budynkach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe.

about-img
about-img

Ogrzewanie elektryczne

Z uwagi na dostępność systemów fotowoltaicznych, ogrzewanie elektryczne cieszy się coraz większą popularnością ponieważ energię elektryczną potrzebną do zasilania można wyprodukować sobie samemu.

Popularność takich instalacji jak kotły elektrodowe, grzejniki na podczerwień czy akumulacyjny system ogrzewania z buforem wynika również z bardzo niskiego kosztu zakupu całego systemu.

Przykładowo w systemie akumulacyjnym z buforem, koszt ogrzewania możemy porównać do kosztu potrzebnego węgla do tradycyjnego kotła. Dodatkowo posiadając odpowiednią instalację fotowoltaiczną można całkowicie pozbyć sie rachunków za prąd i korzystać z bezobsługowego systemu centralnego ogrzewania.

Najważniejsze korzyści: niski koszt zakupu, bez kosztów przyłącza i kominów, bez tracenia czasu na obsługę, czyste rozwiązanie (bez kurzu i popiołu), bez płatnych przeglądów (pieca, komina i wentylacji), brak konieczności składowania opału (np. węgla), możliwość wykorzystania najtańszej nocnej i weekendowej taryfy za prąd.

KONTAKT

Krajowe Centrum Doradztwa Energetycznego Sp. z o.o.
NIP: 547-221-32-08, REGON: 383723865, KRS: 0000792433

Biuro główne

  • ul. Reja 15, 43 - 300 Bielsko - Biała

  • 500 551 266, 796 082 401, 794 680 923

  • biuro@krajowecentrum.pl

 

Biuro Katowice

  • ul. Opolska 22, 40 - 084 Katowice

  • 504 690 828

  •  

 

Biuro Myślenice

  • ul. Jordana 22, 32 - 400 Myślenice

  • 884 649 084

  •